Yazı Başlığı

Altyazı

Murat Kaplan

Bu yazımızda,  Odoo kullanan işletmelerin bir çoğunun ihtiyacı olan mass_editing modülünden bahsedeceğiz. Önceki yazımızda Odoo üzerinde müşteri kartları, stok kartlarını,ürün ağaçlarınızı , aday ve fırsatları, kontakları gibi csv formatı ile sisteme nasıl yükleneceğinizden bahsetmiştik.

Odoo'ya içerisindeki bilgileri toplu olarak nasıl güncellerim ?

Odoo'nun standar İmport / export özelliği ile toplu güncelleme yapmanız mümkün. Mevcut bilgileri Odoo 'dan csv formatı ile dışarıya aktardıktan sonra excel üzerinde düzenleme yapabilme imkanınız var. Düzenlemeden sonra bu bilgileri import özelliği  ile içeri aktardığınızda mevcut bilgiler sistemde güncellenecektir. Sistem üzerindeki tüm veriler üzerinde kullanabileceğiniz bu yöntemi kullanırken ,  alan eşleştirme , mevcut id yapısını koruma gibi meşakatli bir yol gerekli.

Bu işlemi daha kolay yapabilmeniz için Odoo standardında olmayan mass_editing modülünü kullanmanızı önereceğim.  mass_editing modülünü yüklediğinizde verilerinizi dışarıya aktarımana bile  ihitiyaç duymadan , Odoo üzerinden güncelleme yapabilirsiniz.

mass_editing modülüne aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.odoo.com/apps/modules/8.0/mass_editing/